Ochronne działanie Omega-3

2015-06-03

Omega-3 od dawna jest popularnym suplementem, nie każdy jednak wie, po co dokładnie powinno się go stosować. Ponieważ badania nad tym tematem trwają, staje się jasne, że omega-3 ma ogromne korzyści dla zdrowia.

Omega-3 to nienasycone kwasy tłuszczowe, do których zaliczamy kwas linolenowy (ALA). Stanowi on substrat do produkcji kwasu eikozapentaenowego (EPA) i kwasu dokozaheksaenowego (DHA), a jego rekomendowane spożycie wynosi 0,5%. Kwasy EPA i DHA wydają się znacznie ważniejsze w poprawie funkcjonowania organizmu. DHA jest głównym składnikiem strukturalnym mózgu ssaków i jest najobficiej występującym kwasem tłuszczowym w naszym mózgu. Istnieją już dowody sugerujące, że omega-3 ma korzystne działanie u osób cierpiących na depresję. Istnieje również coraz więcej dowodów na to, że omega-3 może odgrywać znaczącą rolę w ochronie serca i układu krążenia, szczególnie w przypadku osób z zaburzeniami depresyjnymi.
Aby sprawdzić, czy kwasy omega 3 chronią nasz organizm, należy zmierzyć ich poziom.

Odbywa się to za pomocą indeksu Omega-3, który mierzy procent EPA i DHA w czerwonych ciałkach krwi. Jest o wiele bardziej efektywny w ocenie poziomu omega-3 w organizmie niż pomiar spożycia omega-3. Wskaźnik indeksu Omega-3 odzwierciedla poziomy EPA i DHA w tkankach organizmu, na przykład w sercu. Niski wskaźnik Omega-3 Index jest silnym predyktorem przyszłych niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Badania pokazują, że istnieje korelacja pomiędzy wartością wskaźnika Omega-3 a zdrowiem serca. Co więcej, możemy samodzielnie wpłynąć na wartości kwasów Omega-3. Poziom wskaźnika Omega-3 Index zależy od obecności EPA i DHA w naszej diecie. Skumulowany efekt suplementacji spożycia Omega-3 może spowodować przejście od niskiego poziomu Omega-3 Index do wyższych poziomów ochronnych.

Źródło: http://www.ishf.org/en/the-protective-effects-of-omega-3-2/