Minerały niezbędne po ćwiczeniach

2014-11-06

Wszyscy wiemy, że idealna dieta powinna być zrównoważona i zawierać dużo owoców i warzyw. Jesteśmy świadomi również, że do diety powinniśmy dołożyć regularne ćwiczenia fizyczne.

Podczas ćwiczeń spalamy mnóstwo kalorii, które musimy potem dostarczyć organizmowi. Warto jednak spożywać po posiłku fizycznym potrawy bogate w białko, suplementy białkowe i minerały np. sód, potas, fosfor, magnez, żelazo, mangan, cynk, selen i jod.

Jednym z minerałów wymaganych w największej ilości jest sód, na ogół spożywany w postaci chlorku sodu lub zwykłej soli. Wiele pokarmów zawiera sól, a do normalnego codziennego funkcjonowania zwykle wystarcza. W przypadku zwiększonej aktywności fizycznej, picie wody w celu nawodnienia bez spożycia odpowiedniej ilości soli, może w skrajnych przypadkach prowadzić do skurczów mięśni, nudności, a nawet wymagać hospitalizacji (Reynolds, 2012).

Mnóstwo innych minerałów zużywa się podczas ćwiczeń. Jeśli chcemy uzyskać wszystkie korzyści z naszego planu treningowego, musimy upewnić się, że odpowiednio pomagamy naszemu ciału radzić sobie z wysiłkiem. Oznacza to, że musimy rozpoznać obciążenie, które ćwiczenia nakładają na nasze ciało i upewnić się, że zużyjemy więcej minerałów, aby temu zaradzić.

Źródło: http://www.ishf.org/en/essential-minerals-after-exercise/