Mężczyzna w ciąży? Ciążowy.pl w Radio Kraków

Logo Radio Kraków

2014-01-06

Kobieta jest w ciąży w sposób oczywisty. Rośnie jej brzuszek, a z nim zmienia się jej wygląd, podejście do siebie i świata, nastroje, nawyki, potrzeby. Każdy o tym wie i akceptuje przyszłą mamę i jej odczucia. A co z mężczyzną? 

Już w starożytności znany był syndrom couvade (kuwady), czyli współwystępowanie symptomów ciąży zarówno u kobiety jak i u mężczyzny. Okazuje się, że mężczyźni mający zostać ojcami mogą odczuwać prawie wszystkie towarzyszące “odmiennemu stanowi” objawy: mdłości, bezsenność, zwiększony apetyt, huśtawkę hormonalną oraz przybieranie na wadze. Fenomen zespołu couvade może dotyczyć nawet 2 na 3 mężczyzn, przeważnie występuje w bardzo delikatnej formie, a wszystkie jego symptomy zanikają po narodzeniu dziecka.

O ciąży w wydaniu taty rozmawiamy z Moniką Szostek Kwapień – mamą pięcioletniej Hani, redaktorem i współtwórcą projektów kierowanych do rodziców (Ciążowy.pl i UrlopOjcowski.info) oraz Tomaszem Tybonem - tatą 2-letniego Aleksandra, zwolennikiem aktywnego rodzicielstwa ojców.

Zapraszamy do posłuchania