Kolagen i zielona herbata chronią naszą skórę

2015-02-20

Kolagen może pomóc w utrzymaniu struktury skóry; zielona herbata może utrzymywać ją zdrową i wolną od chorób.

Kolagen jest białkiem strukturalnym, znajdującym się głównie w macierzy pozakomórkowej i stanowi około 70-80% suchej masy naszej skóry. Tworzy włókniste wiązki o dużej wytrzymałości na rozciąganie – to one zapewniają siłę i elastyczność tkankom znajdującym się w ciele: więzadłom, ścięgnom, chrząstkom i skórze. W związku z tym odgrywa ważną rolę w starzeniu się skóry. Podczas procesu starzenia, spada nie tylko ilość kolagenu, ale zmienia się również rozkład włókien kolagenowych. Badania wykazały jednak, że spożycie hydrolizowanego kolagenu wzmaga tworzenie się nowych włókien kolagenu w skórze właściwej.

Zielona herbata od wieków uważana jest za zdrowotny napój leczniczy. Herbata zielona Matcha to gęsty jasnozielony proszek z najlepszych, pokrytych delikatną zielenią pączków i to właśnie ta forma zielonej herbaty przynosi największe korzyści. Zielona herbata zawiera również bardzo wysokie poziomy polifenoli, które działają przeciwutleniająco na całe ciało, a także chronią skórę przed uszkodzeniem przez słońce.

Potrzeba jednak więcej badań, aby udowodnić wskazane korzyści zdrowotne zarówno z wyciągów z kolagenu, jak i zielonej herbaty.

Źródło: http://www.ishf.org/en/collagen-and-green-tea-in-relation-skin-protection/