Autyzm a szczepionki – orzeczenie Sądu Najwyższego

2017-08-17

W 2015 roku zanotowano w Polsce 16 600 tysięcy odmów zaszczepienia dziecka, w 2016 – już ponad 23 tysiące. To sporo więcej niż jeszcze kilka lat temu i widać tendencję wzrostową – jeszcze  w 2002 roku liczba ta była znacznie mniejsza i wynosiła 2,2 tys. Dane te podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Szczepionki i debata, czy szczepić dzieci należy czy też nie, to temat powodujący wiele kontrowersji. Zrodził się nawet tak zwany „Ruch antyszczepionkowy” – osoby, które nie chcą szczepić swoich dzieci uważają, że substancje zawarte w szczepionkach są bardziej szkodliwe dla zdrowia niż choroby, przed którymi mają chronić. 

W tej sprawie wypowiedział się włoski Sąd Najwyższy, który orzekł, że nie ma związku między szczepionkami a autyzmem. Warto również dodać, że w tym kraju wprowadzony został dekret wymagający od rodziców przedstawienia zaświadczenia o szczepieniu dziecka jeśli chcą zapisać je do przedszkola czy żłobka, a nawet – szkoły. Włoscy antyszczepionkowcy są oburzeni takim stanem rzeczy, organizują demonstracje i protesty, wychodzą na ulice by bronić swojego punktu widzenia. Sprzeciwiają się zarówno orzeczeniu, jak i dekretowi.