Aniołkowe Mamy – Portal Ciążowy.pl w Radio Kraków

Logo Radio Kraków

2013-02-04

“Jak żyć, gdy umiera dziecko?” – Monika Biedroń – matka, która trzykrotnie poroniła, współtwórca Portalu Ciążowy.pl i Staraniowy.pl w audycji Radia Kraków.

Kobiety roniły od dawna, ale obecnie jedna na pięć ciąż kończy się poronieniem. Tendencja jest wzrostowa, ale też kobiety są bardziej uświadomione. Pomimo tego temat poronień nadal w Polsce traktowany jest jak tabu, bo przecież nic się nie stało, bo natura tak chciała, bo będą kolejne dzieci. Tylko w dwóch szpitalach w Krakowie aniołkowe mamy mogą liczyć na pomoc psychologa, nadal brak zrozumienia ze strony służby medycznej, brak możliwości pochówku, pomimo iż od 2000 roku prawo polskie na takowy zezwala. Nie potrafimy rozmawiać z takimi kobietami, dlatego wolimy przemilczeć ten temat i pozwolić im cierpieć w samotności.

Ale jak żyć, gdy umiera dziecko? Jak wspierać osieroconych rodziców? Co powinno się zmienić w podejściu lekarzy i położnych, by można było „ronić po ludzku”? Przerwijmy tabu i zacznijmy rozmawiać!

Goście: Izabela Grzyb – psychoterapeutka specjalizująca się w psychologii prenatalnej i rozrodu, Monika Biedroń – matka, która trzykrotnie poroniła, współtwórca Portalu Ciążowy.pl i Staraniowy.pl

Audycja dostępna tutaj: http://www.ciazowy.pl/files/radio-krakow-matki-aniolkow.mp3